Gospodarka o zamkniętym obiegu unijnym pomysłem na plastik

Maj 16, 2018 dodane przez Michał Paca

Komisja Europejska chce aby do 2030 roku wszystkie opakowania wytwarzane z tworzyw sztucznych trafiające na rynek Unii Europejskiej  oraz w niej produkowane nadawały się do ponownego użycia bądź były poddawane opłacalnemu recyklingowi.

Powszechnie dostępny, tani w produkcji, wytrzymały i lekki plastik zrewolucjonizował gospodarkę i przyczynił się do jej ogromnego wzrostu w ubiegłym wieku. Zachodni wynalazek w szybkim czasie  pokazał jednak światu swoje drugie oblicze. To on zaśmieca kolejne hektary lądu i zanieczyszcza wody. W Europie rocznie produkuje się prawie 60 mln ton plastiku, z czego 40% przeznacza się na produkcję opakowań, a 22% na towary konsumenckie i sprzęt AGD – z kolei plastikowe śmieci w Europie to ponad 25 milionów ton rocznie, z których tylko co trzeci kilogram jest poddawany recyklingowy. Co trzeci kilogram ląduje na wysypisku śmieci, gdzie jego rozkład trwa nawet kilka pokoleń. Pozostałe plastikowe odpady trafiają do spalarni śmieci. Odpady z tworzyw sztucznych zalegające w oceanach, zanieczyszczone plastikiem organizmy morskie  czy odłamki mikroplastiku w wodzie pitnej  to cena, jaką musimy zapłacić za dostęp do szybkiej żywności, kawy, którą pijemy z jednorazowych kubków stojąc w porannych korkach, jednorazowych maszynek do golenia czy torebek, do których pakujemy nasze zakupy w sklepie (1).

Europejska strategia dla tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym przyjęta przez Komisję Europejską 16 stycznia 2018 roku wyznacza kierunki zmian gospodarki unijnej na najbliższe lata oraz jest odpowiedzią na ogromny problem jaki Europa ma z odpadamy z tworzyw sztucznych, których z roku na rok przybywa. Frans Timmermans, jeden z wiceprzewodniczących Komisji Europejskiej wypowiadając się o strategii przyznał, że „ jeżeli nie zmienimy metod produkcji i sposobów wykorzystywania tworzyw sztucznych, do roku 2050 w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Musimy powstrzymać przedostawanie się tworzyw sztucznych do wody, żywności, a nawet do ludzkiego organizmu. Jedynym długoterminowym rozwiązaniem jest ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych za pomocą szerszego stosowania technologii recyklingu i ponownego użycia. Jest to wyzwanie, któremu obywatele, przemysł i rządy muszą wspólnie stawić czoło. Realizując unijną strategię w dziedzinie tworzyw sztucznych, wcielamy również w życie nowy model biznesowy o bardziej zamkniętym obiegu. Musimy inwestować w nowe innowacyjne technologie, które zapewniają naszym obywatelom i środowisku naturalnemu bezpieczeństwo, a jednocześnie utrzymują konkurencyjność naszego przemysłu” (2).

O Strategii, kosztach społecznych tworzyw sztucznych oraz podejściu Zero Waste Michał Paca oraz Olga Sarna rozmawiali z Karoliną Głowacką na antenie radia TOK FM. Podcast do posłuchania tutaj.

 

(1) Zmiana podejścia do plastiku, materiały Komisji Europejskiej, dostępne w Internecie: http://ec.europa.eu/environment/waste/pdf/factsheet_plastic_pl.pdf, dostęp: 15 maja 2018.

(2) Odpady z tworzyw sztucznych: europejska strategia na rzecz ochrony naszej planety, obrony naszych obywateli i wzmocnienia pozycji naszego przemysłu, Strasburg, 16 stycznia 2018 r., artykuł dostępny w Internecie: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-18-5_pl.htm, dostęp 15 maja 2018 r.