NIE CZYTAJ ŚMIECI – SIĘGNIJ PO ŻYCIE ZERO WASTE

Październik 17, 2017 dodane przez Michał Paca

Na polskim rynku wydawniczym przez długi czas nie było opracowań, które w przystępny i ciekawy sposób przybliżałyby zwykłemu Kowalskiemu tematykę ZERO WASTE. Czym jest? Skąd się wzięło? Na czym polega? I po co w ogóle zaprzątać sobie tym głowę?

Książka „Życie ZERO WASTE. Żyj bez śmieci i żyj lepiej” Katarzyny Wągrowskiej wypełnia nisze na polu rosnącego zainteresowania ideą ZW i daje też odpowiedź, jak to robić to z powodzeniem w Polsce. Autorka bazując na własnych doświadczeniach i zebranej wiedzy, dostępnych również na blogu „Ograniczam się”, podsuwa czytelnikowi przejrzyste kompendium wiedzy z szeregiem praktycznych pomysłów. Co znajdziemy na ponad 340 stronach? Dużo ciekawostek, spostrzeżeń i informacji, także tych statystycznych oraz spory ładunek motywacji, aby samemu spróbować ograniczać wytwarzanie śmieci. Barwnie zilustrowana i ze swadą napisana, może być w niejednym domu podręcznym katechizmem ZERO WASTE dla poczatkujących wyznawców lepszego życia w minimalizmie konsumpcyjnym. „Zero WASTE to zdrowe podejście do zakupów”.

5 zasad i 10 powodów, że warto to robić.

Już we wstępie Wągrowska stopniowo odsłania przed nami istotę ZERO WASTE, przybliżając nie tylko  definicje, ale pisząc co nieco o polskiej historii śmiecenia, zasadach gospodarki cyrkularnej i tego jak odróżnić śmieci od odpadów. „Idea zero waste to nie tylko szlachetnie brzmiące teorie. Wdrażanie jej założeń przekłada się na konkretne efekty! Niektóre z nich można zauważyć po krótkim, inne po dłuższym czasie, ale każdy ma pozytywny wpływ na nasze życie…”  Podając 10 prostych powodów dla których warto tak żyć, inspiruje choćby po to „żeby rzadziej wynosić śmieci”, a zasady: Odmawiaj, Ograniczaj, Użyj ponownie, Przetwarzaj i Kompostuj to przykazania dla wielu bohaterów ZERO WASTE o których Wągrowska również wspomina w specjalnej serii załączonych wywiadów.

Na konkret nie trzeba długo czekać. W pierwszym rozdziale „Jak ograniczać odpady w domu” dostajemy niemal instrukcję, jak zacząć żyć bez śmieci i jak to robić, żeby się nie zniechęcić. Mamy więc ZERO WASTE w kuchni, łazience, przy sprzątaniu i w garderobie. Czytelnik krok po kroku towarzyszy Autorce w doskonaleniu sztuki planowania zakupów bezodpadowych, wynajdywania miejsc ich realizacji, unikania resztek, kulinarnego ich wykorzystywania, aż po domowe sposoby kompostowania i naprawiania. Jeśli ktoś jeszcze nie słyszał o kooperatywach spożywczych czy „foodsharingu”, to tu sporo się o nich dowie, tak jak o domowej produkcji kosmetyków, zamienników tradycyjnej chemii czy kompletowaniu garderoby bez nadwyżek w szafach. Wplecione wywiady z tymi, którym już się to udało, stanowią cenny dodatek i źródło sporej motywacji, bo u Wągrowskiej właściwie każda czynność może być ZERO WASTE. „Kiedy pierwszy raz usłyszałam o ludziach, którzy nie produkują śmieci, myślałam, że to albo wielkie oszustwo, albo morderczy wysiłek. Nic bardziej mylnego”.

Osobnym, ważnym tematem są „Dzieci a ZERO WASTE”, bo to właśnie w tym obszarze najczęściej i najtrudniej jest wyobrazić sobie jakiekolwiek ograniczenia w ilość kupowanych produktów i  generowanych odpadów. Ten rozdział będzie szczególnie pomocny dla rodziców, kiedy mają dylematy związane z kupnem zabawek czy stosowaniem środków do higieny i pielęgnacji niemowląt. Sporo tu praktycznych przykładów jak mądrze rozmawiać z dziećmi o odpadach, jak zaangażować w  ZW rodzinę i stopniowo eliminować z pozoru niezbędny ekwipunek, dotąd zabierany na wyjazdy z dziećmi.

ZERO WASTE to po prostu styl życia. „Jeśli raz postanowisz wejść na drogę redukcji odpadów, nie będziesz w stanie z niej łatwo zrezygnować”. Jak żyć bezodpadowo w przestrzeni swojego biura, podczas podróży, nawet restauracji czy podczas organizacji własnych przyjęć? Czy życie z domowym pupilem może być ZW? Odpowiedzi i podpowiedzi znajdziemy w trzecim rozdziale książki, a zaraz za nim kilka słów o oszczędnościach, jakich możemy się spodziewać obierając drogę minimalizmu. „Wdrożenie choćby kilku z zasad, które opisałam w tej książce, to pierwszy krok do tego, by żyć bardziej świadomie i nie produkować tylu śmieci. Zasada osiągania sukcesu przez zrywanie nisko wiszących owoców (ang. long-handing-fruits), sprawdza się tu doskonale”.

Polecam, bo kto jeszcze nie wie czym jest życie bez śmieci, z pewnością po przeczytaniu książki Katarzyny Wągrowskiej będzie miał jego pełniejszy obraz i więcej odwagi by samemu spróbować.

Michał Paca.

Katarzyna Wągrowska, autorka bloga ograniczamsie.pl, wielka entuzjastka minimalizmu i ruchu zero waste. Mieszka w raz z rodziną w Poznaniu. Od kilku lat wprowadza w życie zasady zero waste. Z różnym skutkiem, ale z niezmiennym entuzjazmem.

 

Autor: Michał Paca – Prezes Ziemia Polska Sp. z o.o., Bioodpady.pl