O inicjatywie ZERO WASTE na antenie Polskiego Radia

Kwiecień 25, 2017 dodane przez Michał Paca

Moja rozmowa z red. Dariuszem Kwiatkowskim na antenie Polskiego Radia o tym jak my sami, jako konsumenci, możemy ograniczać ilość odpadów generowanych, choćby podczas zwykłych zakupów. Najlepszym członkom grup ZERO WASTE udaje się to niema do zera. Warto szukać inspiracji właśnie w takich grupach i nie czekać, aż nakażą nam to przepisy.

http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1755781,Swiatowe-Dni-Ziemi-jak-zredukowac-odpady-prawie-do-zera

Dariusz Kwiatkowski: Będziemy mieli w Polsce pełną segregację odpadów, żeby zwiększyć recykling. Wiem, że sama idea bardzo się Panu podoba, ale już sposoby jej realizacji budzą Pana duże wątpliwości. Dlaczego?

Michał Paca: Ministerstwo prosząc nas o to, żebyśmy bardzo rygorystycznie segregowali odpady, tak na prawdę prosi nas o to, żebyśmy dużo czasu zainwestowali w rzecz bardzo wtórną, którą dzisiaj można rozwiązać przy pomocy dobrej technologii. A ja uważam, że my powinniśmy budować w ludziach podejście do tego, żeby nie wytwarzali odpadów, bo to jest jedyna rzecz, która mogą zrobić tylko konsumenci. Nie wytwarzać odpadów.

DK: Czy to możliwe?

MP: Tak, jeżeli konsumenci będą szukali dóbr niepakowanych, tylko przyzwyczają się na przykład do tego, żeby chodzić do sklepów z własnymi siatkami, własnymi opakowaniami na takie rzeczy jak mąki czy pieczywo, to zupełnie zmienimy ten rynek. I to jest wysiłek, który musi przyjść od konsumentów. To nie może być proszenie ich o to, żeby segregowali odpady, co czasem jest na prawdę bardzo trudne.

DK: To co Pan mówi, że musimy nauczyć konsumentów innego podejścia do zakupów, aby tych odpadów było mniej, na pewno będzie wymagało długich lat zmieniania świadomości, a to co proponuje Ministerstwo, wydaje się przedsięwzięciem, które można szybciej zrealizować. Świadczyć o tym może fakt, że już 1600 gmin je segreguje.

MP: Dla mnie liczy się jakość, bo to że 1600 gmin je segreguje, to wcale nie znaczy, że my mamy dobrą jakość tej segregacji. Największy polski recykler szkła, mówi, że w szkle, które przyjeżdża do niego z gmin jest średnio ok. 40 proc. zanieczyszczeń.

DK: Czy szansę na zmianę ludzkich postaw stwarza inicjatywa ZERO WASTE?

MP: ZERO WASTE to jest oddolna inicjatywa, gdzie ludzie angażują się w to, jak prowadzić życie, które będzie generowało jak najmniej odpadów. Pan i ja średnio wytwarzamy 300 kg odpadów rocznie. Ja akurat dokładnie badam ile ja wytwarzam i w mojej rodzinie wytwarzamy 80 kg odpadów rocznie na osobę. Natomiast w grupie ZERO WASTE są ludzie, którzy minimalizują ilość wytwarzanych odpadów, niemal do zera. I to jest właśnie podejście, które jest możliwe, a nie jest inicjowane przez Ministerstwa, ale jest oddolne i uważam je za niezwykle cenne. W większości to są ludzie, którzy bardzo inspirują, nie nakazami, ale swoją postawą.

DK: Jak Ci ludzie z ZERO WASTE to robią?

MP: Wszystko zaczyna się od wyborów na etapie zakupów. Jeżeli  ja robię zakupy dwa razy w tygodniu i robię je na warszawskim bio bazarze albo w innym miejscu, gdzie mogę kupować produkty bez opakowań, gdzie przyjeżdżam z własnymi pudełkami, to okazuje się, że ja wytwarzam bardzo, bardzo mało odpadów. To jest świadomość związana z tym, że robiąc zakupy, generuję więcej odpadów, a jeżeli je generuję, to pytanie, jak mogę zmniejszyć ilość tych powstających odpadów.

Naprawdę nie trzeba wiele, jedynie zaangażowanie i świadomość, że mamy jednak wpływ na to jak wygląda choćby najbliższe nasze otoczenie. Dlatego zachęcam do spróbowania życia ZERO WASTE.

 

Autor: Michał Paca – Prezes Ziemia Polska Sp. z o.o., Bioodpady.pl.