O KAUCJI, PLASTIKU I POLSKIEJ TECHNOLOGII NA ANTENIE „WEEKEND RADIA TOK FM”

Wrzesień 25, 2017 dodane przez Michał Paca

Miała być możliwość zwrotu za kaucją od 1 stycznia bez okazywania paragonu, ale sejm zadecydował inaczej. Utrwala się stan aktualny, a butelki nadal wrzucamy do odpowiedniego pojemnika. Więcej o tym temacie w rozmowie na antenie „Weekend radia TOK FM”. Zapraszam do posłuchania:

http://audycje.tokfm.pl/gosc/Michal-Paca/6098

Przyglądam się bardzo uważnie temu, co się dzieje w polityce i widzę, że temat związany z ochroną środowiska i odpadami jest tematem niszowym. Raz na jakiś czas się on pojawia, ale nie mam poczucia, żeby to była rzecz kluczowa i ważna.

Dla mnie to kwestia minimalizacji naszego oddziaływania na środowisko. Nasze systemy zarządzania odpadami są zacofane. Mamy niskie poziomy odzysku, mamy niskie poziomy recyklingu, ale pod jednym względem mamy przewagę nad Zachodem i na tym powinniśmy budować nasze systemy. My robimy mniej odpadów. Oni produkują 500 kg na mieszkańca, a my 40 proc. mniej, 300 kg. Nasze odpady też są mniej zasobne w surowce. Gdybym mógł decydować, to wybrałbym ucieczkę do przodu. Mamy np. 3 lata, żeby przestawić swoją gospodarkę i przestać pakować produkty w materiały, które są szkodliwe pod względem środowiskowym, de facto wszystkie plastiki jednorazowego użytku.

Dla mnie to jest ruch do przodu, ruch który w pewnym sensie jest nieunikniony. On przyjdzie do nas z Zachodu, tylko my wtedy znów zapłacimy Zachodowi na ich technologię, bo oni wcześniej to zrobią. Mówiąc o ucieczce do przodu, mówię o przygotowaniu naszej gospodarki do czegoś, co się po prostu wydarzy, tyko znowu dostaniemy to w pakiecie od Unii Europejskiej w zamian za dotacje. A może być inaczej, bo my już mamy własną technologie przetwarzania odpadów i mamy szanse wygrać nią świat angażując się w projekty na całym świecie. Biorąc odpady zmieszane wydzielamy wszystkie surowce, materiał mineralny i średnio składujemy 4 proc. odpadów. Ludzie i tak mają mnóstwo rzeczy do zrobienia, bo muszą z odpadów wyjąć odpady niebezpieczne, tekstylia. Wszystko inne polska technologia wyjmie lepiej niż jakikolwiek naród. UE nie przewidziała takiej technologii. Ludzie i tak mają mnóstwo rzeczy do zrobienia, bo muszą z odpadów wyjąć odpady niebezpieczne, tekstylia. Wszystko inne polska technologia wyjmie lepiej niż jakikolwiek naród. UE nie przewidziała takiej technologii. Trzeba to wykorzystać.

Każdy z nas ma ograniczoną ilość czasu, która jest gotowy poświęcić na to, żeby chronić środowisko i dzisiaj my większość tego czasu poświęcamy, żeby segregować odpady, a ja bym chciał, żeby każdy Polak skupiał się na tym, jak nie wytwarzać odpadów.

Segregacja jest tylko minimalizacją szkód, które już dokonaliśmy. To nam daje jedynie poczucie, że coś robię dla środowiska.

 

 

Autor: Michał Paca – Prezes Ziemia Polska Sp. z o.o. i Bioodpady.pl.