RECYKLING TO SZTUKA

Lipiec 13, 2017 dodane przez Michał Paca

I dosłownie i w przenośni. Swój głos w sprawie odzysku surowców, zabrali nie ekolodzy, ale artyści i choć nie jest to pierwszy raz, to o każdej takiej inicjatywie warto mówić. Mnie się ich pomysł bardzo podoba, bo w jakimś stopniu to kolejna próba i szansa na zmianę sposobu myślenia – skłonienia ludzi do refleksji. Jakoś szczególnie to pomysł cenny w czasie wakacji i urlopów, kiedy chcemy odpoczynku, czystej i dziewiczej natury, wody, lasu, ziemi.., a coraz cześciej zderzamy się z górą śmieci i własnym oburzeniem. Bo jak tak można!

A no niestety.. powinniśmy gremialnie uderzyć się w pierś naszej społecznej świadomości i przyznać, że wdrażanie idei coraz efektywniejszego recyklingu czy zero waste to dla nas wciąż zbyt trudna sztuka. Niby coś wiemy, niby się zgadzamy, że tak trzeba, ale jakoś nie bardzo nam to wychodzi. Koniec końców wybieramy rozwiązania stare, często droższe, ale i mniej wymagające. Zwłaszcza od nas samych i SKŁADUJEMY. Dlatego każdy pomysł skłonienia większej grupy ludzi do reflekcji, że nadawanie drugiego życia rzeczom ma sens, ma po prostu sens. I choć inspiracją wystawy są bajki, to tematu recyklingu w tym momencie już nie możemy między bajki schować. W Polsce mamy w tej kwestii jeszcze wiele do nadrobienia, dlatego jeśli w kwestii ochrony środowiska i odzysku cennych surowców, głos zabierają nie tylko ekolodzy i urzędnicy, ale także artyści, to jest to pomysł podwójnie godny polecenia rodakom na wczasach.

Kto wie, może właśnie taka wystawa, przemówi do wyobraźni, czytelniej niż język unijnych dyrektyw i gminnych przepisów. Język sztuki jest uniwersalny, a to że wystawa ma charakter globalny, dodaje tylko znaczenia problemowi, bo on też jest globalny i my musimy zacząć coś z tym robić.

Więcej o wystawie Stalowych Figur w Pałącu Kultury i Nauki, którą polecam obejrzeć, przeczytacie w poniższym linku.

http://warszawa.onet.pl/arcydziela-z-odzysku-najnowsza-wystawa-w-palacu-kultury-i-nauki/lbfse81#slajd-2

 

Autor: Michał Paca – Prezes Ziemia Polska Sp. z o.o., Bioodpady.pl.